Nadwaga i otyłość to główne przyczyny wielu chorób cywilizacyjnych. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku, również seniorów. Trzeba mówić o nim głośno, ponieważ nieleczona, otyłość może prowadzić do miażdżycy, cukrzycy, zawału serca, czy udaru. Mówi się również, że jest ona przyczyną wielu nowotworów. W jaki sposób osoby starsze mogą walczyć z nadmiarowymi kilogramami? Podpowiadamy, jak wspierać seniorów w tej trudnej walce.
Jak prowadzi się leczenie otyłości w przypadku seniorów?
Osoby starsze są trudną grupą pacjentów, ponieważ często występują u nich różnego rodzaju choroby i schorzenia, wynikające z samego wieku. Takim osobom nie można więc zalecać intensywnych ćwiczeń fizycznych, ani też stosowania restrykcyjnej diety, ponieważ mogło by to bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W takiej sytuacji, leczenie otyłości powinno opierać się przede wszystkim na przeprowadzeniu szeregu badań i dogłębnej analizy ich wyników. Kolejnym krokiem jest wizyta u dietetyka, który na podstawie wyników badań oraz zapotrzebowania kalorycznego pacjenta, ustali dla niego najlepszą dietę. Starszym osobom zaleca się jednocześnie umiarkowany wysiłek fizyczny, na przykład spacery z psem, pracę w ogródku, czy pływanie, ponieważ nie obciąża ono stawów. Można również jeździć na rowerze, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. Seniorzy chętnie decydują się także na nordic walking.
Jak wspierać seniorów podczas odchudzania?
Starszy pacjent powinien uświadomić sobie przede wszystkim, do czego może doprowadzić w jego przypadku spora nadwaga lub otyłość. W późnym wieku, każde zaniedbanie może być bardzo szkodliwe. Dobrym rozwiązaniem jest, jeśli cała rodzina wspiera taką osobę i wraz z nią zmienia swoje nawyki żywieniowe. W przypadku seniorów, nie chodzi tylko o ograniczenie kaloryczności potraw, ale głównie o sposób ich przygotowywania. Konieczna jest rezygnacja z potraw smażonych i tłustych. Należy również unikać kawy, alkoholu i produktów nikotynowych. Cały proces powinien się zawsze odbywać pod kontrolą lekarza prowadzącego.