Problemy w związku? To jeszcze nie koniec!

W ostatnich latach odnotowuje się dość niepokojący trend, który wskazuje na stabilnie rosnącą ilość rozwodów wśród polskich małżeństw. Jest to z pewnością bardzo trudna decyzja dla obu stron, wiążąca się z poważnymi konsekwencjami natury osobistej, towarzyskiej, a także finansowej. Rzecz jasna, nie można zapomnieć o tym, że w przypadku rozwodu niemal zawsze najbardziej poszkodowane są właśnie dzieci, które tracą okazję na wychowanie się w kompletnej, kochającej się rodzinie. Okazuje się jednak, że nawet wyjątkowo trudne i skomplikowane sytuacje nie muszą od razu skreślać powodzenia takiego małżeństwa – ludzie mają dość silną tendencję do kierowania się emocjami, a także upartego tkwienia przy swoich decyzjach, bez inicjatywy refleksji. Rozwiązaniem takich problemów może być specjalista – do kogo więc należy się udać i w jakim celu?

Profesjonalna pomoc ze strony terapeuty – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli już decyduje się na zapewnienie sobie i swojemu współmałżonkowi szansę na uratowanie związku, sprawę tę warto powierzyć osobie, która ma w tej dziedzinie naprawdę duże doświadczenie. Nie jest tajemnicą, że decyzja o rozwodzie jest niezwykle poważna i zasadniczo wpłynie na życie zarówno męża, jak i żony – trzeba więc podejść do niej z należytą roztropnością. Odpowiedzią jest tu terapia dla par, skupiona na rozwiązywaniu powstałych problemów w wykonaniu wysoce wykwalifikowanego specjalisty.

Na czym opiera się terapia dla par?

Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest wskazać jednakowy, ustandaryzowany przebieg terapii dla małżeństw. Nie jest trudno natomiast dopatrzyć się jasnych powodów takiej sytuacji – problemy w związkach mogą mieć najróżniejszą naturę, a sama dynamika pomiędzy współmałżonkami także ma kluczowy wpływ na przebieg konsultacji. Terapia dla par jest prowadzona z dużym naciskiem na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb uczestniczących w niej osób, a także dogłębnej i szczegółowej analizie sytuacji konfliktowych. Dobry terapeuta skupia się na ich skutkach, przyczynach, a także podsuwa konkretne, możliwe w realizacji rozwiązania.