Jakie narzędzia są niezbędne w pracy stomatologa?

Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Jej specjalnością jest profilaktyka i leczenie zębów, przyzębia i jamy ustnej. W obrębie stomatologii wyróżnić można kilka specjalizacji. Do tych, z którymi większość osób styka się najczęściej zalicza się stomatologię zachowawczą. W swojej pracy stomatolodzy każdego dnia wykorzystują różnego rodzaju narzędzia. Jakie one są?

Jakie narzędzia stomatologiczne używane są w diagnostyce?

Do podstawowych narzędzi stomatologicznych zalicza się te wykorzystywane do wykonania podstawowych badań. Z tymi narzędziami pacjenci stykają się podczas każdej wizyty u stomatologa. Niektóre z tych narzędzi przydają się także podczas wykonywania niektórych zabiegów. Do podstawowych narzędzi stomatologicznych zalicza się między innymi zgłębniki. Są to narzędzia składające się z ostrej końcówki i trzonu. Niezbędnym narzędziem w rękach każdego stomatologa jest także lusterko. Wyposażenie każdego gabinetu dentystycznego nie może się obejść bez tych narzędzi.

Jakie narzędzia potrzebne są do wypełniania ubytków ?

Wyposażenie każdego gabinetu dentystycznego obejmuje także narzędzia stomatologiczne do wypełnień. Do obróbki wypełnień stosowane są: nakładacze, upychacze i szpatułki. Nakładacze stomatologiczne używane są do nakładania cynku, tlenku cynku czy fleczeru. Upychacze to narzędzia dwustronne o różnych końcówkach. Z jednej strony upychacz jest zakończony szpatułką, z drugiej kulką. Końcówka ze szpatułką służy do mieszania materiału wypełniającego. Kulką materiał ten upycha się w ubytek zęba. Instrumenty te przeznaczone są do wielokrotnego użytku, można je sterylizować.

Po jakie narzędzia sięga stomatolog przy ekstrakcji zębów?

Kategoria ta obejmuje mnóstwo różnorodnych narzędzi. Są wśród nich między innymi kleszcze ekstrakcyjne uniwersalne, kleszcze do górnych oraz dolnych zębów mądrości, łyżeczki stomatologiczne i dźwignie do korzeni.

W rzeczywistości w gabinecie dentystycznym znajduje się znacznie więcej narzędzi do ekstrakcji zęba.

Wszystkie narzędzia, które używane są w gabinetach stomatologicznych wykonane są z wysokiej jakości stopu stali nierdzewnej.